Subiecte din
Infidelitate

cum sa fac sa am din...

domn

Cum sa reactionezi...

consiliere online -...

Ai nevoie de un sfat?...

de ce ne este frica...

cum iti dai seama cand...

Detectiv particular...

cum se trateaza gelozia?

de ce trebuie sa...

Ce sa fac?

Toate forumurile Relatii Infidelitate

MariusD

Postat pe: 3 Aprilie 2011, ora 11:55

Am o dilema. Sunt intr-o relatie de 3 ani cu o femeie pe care inca o iubesc si care s-a intamplat sa ma insele. Asta s-a intamplat acum vreo 3 luni in urma.Ca m-a inselat asta e, traiesc cu ideea ca mai devreme sau mai tarziu toti inselam, dar s-a intamplat sa aflu. O sa descriu putin si motivele: totul a inceput bineinteles de la necesitati. Ea avand un apartament cumparat prin banca si mai avand o banca inainte are cheltuieli destul de mari. Cateodata salariul nu-i acopereau cheltuielile, eu am ramas fara servici, s-a desfintat firma la care lucram din probleme financiare, cateva luni am stat fara job, acum am altul mi-am revenit oarecum.In timpul cat am fost fara job am fost nevoit sa mai intreprind cate ceva pentru niste bani, nu mult e drept, dar trebuia sa fac ceva pana la un nou job. Problema e ca nu puteam acolo impreuna cu ea si-a trebuit sa stau la ai mei care stau la casa pentru ca aveam nevoie de spatiu, activitatea desfasuranduse afara si nu puteam in fata blocului.Aici am gresit, m-am implicat mai mult in ceea ce faceam si-am cam neglijat-o, plus nu o puteam sustine financiar. Aici a intervenit ruptura, a aparut cineva care nu e din localitate cu propuneri si ajutor financiar. I-a incoltit un plan in minte, aici sunt spusele ei: cica a refuzat de cateva ori, a vazut ca situatia nu se indreapta si a incercat sa redereseze problema acceptand. A zis ca s-a gandit la amandoi si nu a vrut sa renunte la mine, legatura nefiind de lunga durata si oricum persoana in cauza urma sa plece si se termina totul iar noi ne vedeam de viata inainte. Cica eu nu trebuia sa aflu, dar am aflat intamplator. Oarecum inteleg, nu o puteam sustine si relatia s-a cam racit inainte de asta, pe undeva recunosc ca am vrut la un momendat sa renunt la ea, e o persoana dificila dar ok si o iubeam, dar cateodata eram indecis. Nu mi-a fost totuna cand am aflat si-am lasat-o balta. Dupa cateva zile m-a sunat si-a zis ca vrea sa stam de vorba in privinta tuturor nelamuririlor. M-am dus si-am vorbit, mi-a spus tot ce s-a intamplat, a zis ca-i pare rau, si cred, ca o vad si nu vrea sa ne despartim. O iubeam si-am acceptat, nu vroiam sa iau o decizie pe moment, eram prea tulburat. Legatura ei s-a terminat atunci cand am aflat dealtfel si timpul a trecut, mi-am pus ordine in idei, ea s-a schimbat radical fata de mine si face tot posibilul sa fie bine. Acum ca mi-am revenit nu mai sunt sigur ca vreau sa continuam desi stam inca impreuna, o iubesc dar nu stiu sigur daca e bine ceea ce fac. A fost o stare razleata de moment a ei si pe undeva trebuie sa recunosc oricat ma doare ca era necesara, eu am cam neglijat-o. E o persoana buna, e ok, stiu ca-i pare rau, am vreut sa trec peste episodul asta dar e greu. Mai trebuie sa recunosc sa fiu fairplay, si eu am inselat-o de-a lungul timpului, nu stie lucrul asta si nici nu o sa afle, nu stiu de ce am inselat-o, probabil asa sunt barbatii, as vrea sa nu fi aflat nici eu niciodata. Ca a facut-o asta e, toti o fac, dar modul in care a facut-o ma deranjeaza si ca a fost atat de proasta, altfel nu pot numi lucrul asta, sa aflu e si mai deranjant. Oare merita incercat mai departe?

falco 68

Postat pe: 3 Aprilie 2011, ora 12:29

Daca nu stii tu, ce trebuie sa faci........

vyoryca

Postat pe: 3 Aprilie 2011, ora 18:09

De la: MariusD, la data 2011-04-03 11:55:05

Am o dilema. Sunt intr-o relatie de 3 ani cu o femeie pe care inca o iubesc si care s-a intamplat sa ma insele. Asta s-a intamplat acum vreo 3 luni in urma.Ca m-a inselat asta e, traiesc cu ideea ca mai devreme sau mai tarziu toti inselam, dar s-a intamplat sa aflu. O sa descriu putin si motivele: totul a inceput bineinteles de la necesitati. Ea avand un apartament cumparat prin banca si mai avand o banca inainte are cheltuieli destul de mari. Cateodata salariul nu-i acopereau cheltuielile, eu am ramas fara servici, s-a desfintat firma la care lucram din probleme financiare, cateva luni am stat fara job, acum am altul mi-am revenit oarecum.In timpul cat am fost fara job am fost nevoit sa mai intreprind cate ceva pentru niste bani, nu mult e drept, dar trebuia sa fac ceva pana la un nou job. Problema e ca nu puteam acolo impreuna cu ea si-a trebuit sa stau la ai mei care stau la casa pentru ca aveam nevoie de spatiu, activitatea desfasuranduse afara si nu puteam in fata blocului.Aici am gresit, m-am implicat mai mult in ceea ce faceam si-am cam neglijat-o, plus nu o puteam sustine financiar. Aici a intervenit ruptura, a aparut cineva care nu e din localitate cu propuneri si ajutor financiar. I-a incoltit un plan in minte, aici sunt spusele ei: cica a refuzat de cateva ori, a vazut ca situatia nu se indreapta si a incercat sa redereseze problema acceptand. A zis ca s-a gandit la amandoi si nu a vrut sa renunte la mine, legatura nefiind de lunga durata si oricum persoana in cauza urma sa plece si se termina totul iar noi ne vedeam de viata inainte. Cica eu nu trebuia sa aflu, dar am aflat intamplator. Oarecum inteleg, nu o puteam sustine si relatia s-a cam racit inainte de asta, pe undeva recunosc ca am vrut la un momendat sa renunt la ea, e o persoana dificila dar ok si o iubeam, dar cateodata eram indecis. Nu mi-a fost totuna cand am aflat si-am lasat-o balta. Dupa cateva zile m-a sunat si-a zis ca vrea sa stam de vorba in privinta tuturor nelamuririlor. M-am dus si-am vorbit, mi-a spus tot ce s-a intamplat, a zis ca-i pare rau, si cred, ca o vad si nu vrea sa ne despartim. O iubeam si-am acceptat, nu vroiam sa iau o decizie pe moment, eram prea tulburat. Legatura ei s-a terminat atunci cand am aflat dealtfel si timpul a trecut, mi-am pus ordine in idei, ea s-a schimbat radical fata de mine si face tot posibilul sa fie bine. Acum ca mi-am revenit nu mai sunt sigur ca vreau sa continuam desi stam inca impreuna, o iubesc dar nu stiu sigur daca e bine ceea ce fac. A fost o stare razleata de moment a ei si pe undeva trebuie sa recunosc oricat ma doare ca era necesara, eu am cam neglijat-o. E o persoana buna, e ok, stiu ca-i pare rau, am vreut sa trec peste episodul asta dar e greu. Mai trebuie sa recunosc sa fiu fairplay, si eu am inselat-o de-a lungul timpului, nu stie lucrul asta si nici nu o sa afle, nu stiu de ce am inselat-o, probabil asa sunt barbatii, as vrea sa nu fi aflat nici eu niciodata. Ca a facut-o asta e, toti o fac, dar modul in care a facut-o ma deranjeaza si ca a fost atat de proasta, altfel nu pot numi lucrul asta, sa aflu e si mai deranjant. Oare merita incercat mai departe?

...nu merita nimic...! ...pai ce ..sa mai merite, cand ai atata haos in cap ...?...te-a inselat ?...ce inseamna pentru tine ...inselat ?
....a manca, bea, dormi, kka, tufi, etc....sunt necesitatile omului indiferent de sex....
.....a...!... daca doresc sa mananc cu tine, sa beau cu tine , sa dorm cu tine , sa ma tuf cu tine , sa impart bucuriile si necazurile cu tine.....asta e altceva...... ...avem sentimente de impartasit...ne respectam....ne ajutam...ne ingrijim... ...
...ai o dilema...?.... ...bagati-o undeva....!

foreveryours

Postat pe: 3 Aprilie 2011, ora 20:24

Oare merita incercat mai departe? nu.

Jullius

Postat pe: 3 Aprilie 2011, ora 20:25

De la: MariusD, la data 2011-04-03 11:55:05

stii cum se numesc oamenii cu "dileme"??
"dilimani"!!
nu inteleg ce te deranjeaza cel mai tare pana la final...
ca s-a frecat cu ala cu un scop?
ca ai aflat tu?
ca tu nu poti trece cu vederea?
ma intreb ce ai face tu daca ai fi fost in pielea ei...
ea avea datorii iar tu nu aveai cum sa te ajuti nici macar pe tine...
apoi din ce mi-ai zis ea a vazut "miscarea" care a facut-o ca pe o iesire din cacatul in care era... nu a facut-o pt ca asa i-a placut... a trebuit sa accepte un compromis in care chiar si tu ai impins-o poate involuntar...
tu ce ai fi facut?
nu frate!! nu acept!! pierd totul de dragul saracului ala care nu a fugit de langa mine si care nu are nici dupa ce bea apa!
nu spun ca e corect, frumos, moral ceea ce a facut... nu o scuz in nici un fel, dar exista in viata momente cand nu mai ai nici o iesire din cacat decat poate una care nu este cea mai corecta, cea mai buna, cea mai morala... oricum ar fi, cine suntem noi sa judecam actiunile alorlalti? oare noi am fi procedat altfel?
se vor gasii unii care vor spune:
"o... da! eu preferam sa mor dar nu procedam asa"
iti spun eu ca pana nu ajungi sa treci prin aceleasi momente si trairi nu ai cum sa stii cum ai fi procedat... iar altii din noi poate ar fi ales mult mai prost decat a facut-o ea... cum o fi, fiecare alegere a noastra ne apartine si ne-o asumam... in plus traim cu stigmatul alerilor noastre toata viata noastra de aici si chiar dupa moarte...
deci, intr-un fel intelegi ca alegerea ei era necesara pe de o parte dar te ataci - pe de alta parte - ca s-a intamplat...
apoi recunosti ca tu ai inselat-o doar asa ca esti barbat...
pe o parte o judeci ca a facut un lucru impinsa de la spate chiar si de tine - indirect
pe alta parte recunosti ca tu ai facut acelasi lucru fara nici o constrangere doar de dragul placerii...
ma intreb daca ea ar fi aflat de relatiile tale si ar fi decis sa puna punct legaturii dintre voi doi... ti-ai fi dorit sa te ierte?
banuiesc ca raspunsul tau ar fi... "DA"
nu inteleg... de ce tu nu poti sa ierti?
o si intelege... ea nu a fost proasta in nici un fel... felul in care a pus problema da doavada de inteligenta, si spune faptul ca te iubeste... a tratat aceasta infidelitate doar ca pe o simpla afacere... pt ca ea pe tine te iubea chiar daca le momentul ala tu erai un distrus si un las... ai recunoscut mai sus... deci una peste alta, tot ceea ce am spus pana acum poti sa ignori...
ai cerut un sfat de la cei care vor sa ti-l dea...
dupa ce am citit totul de cateva ori, m-am gandit sa-ti dau si eu sfatul meu...
parerea mea este ca faci foarte bine daca o lasi!!
nu merita sa mai incerci!!
...de fapt nu meriti tu sa mai incerci cu ea...
are un caracter mult peste al tau...
e o persoana de 100 de ori mai buna ca tine si nu merita sa-si inchida viata langa tine...
tu nu ai sa poti trece peste episodul asta si mereu iti va revenii in minte faptul ca te-a inselat dar cu un scop, uitand ca tu la randul tau ai inselat-o de mai multe ori fara nici un motiv...
las-o frate sa-si vada de drum fara tine...
e mai bine pt tine dar mai ales pt ea...
fata merita ceva mult peste tine...
tu?
tu meriti doar o curva desteapta care sa se tufa cu tine de mana si langa tine in pat... dar in asa fel cat tu sa nu aflii... langa aia in mod sigur vei fi fericit, o vei onora si ii vei bea apa cu incredere direct din... ceashca

MariusD

Postat pe: 3 Aprilie 2011, ora 22:02

De la: Jullius, la data 2011-04-03 20:25:31

"dilimani"!!
ca ai aflat tu?
apoi din ce mi-ai zis ea a vazut "miscarea" care a facut-o ca pe o iesire din cacatul in care era... nu a facut-o pt ca asa i-a placut... a trebuit sa accepte un compromis in care chiar si tu ai impins-o poate involuntar...
tu ce ai fi facut?
nu frate!! nu acept!! pierd totul de dragul saracului ala care nu a fugit de langa mine si care nu are nici dupa ce bea apa!
nu spun ca e corect, frumos, moral ceea ce a facut... nu o scuz in nici un fel, dar exista in viata momente cand nu mai ai nici o iesire din cacat decat poate una care nu este cea mai corecta, cea mai buna, cea mai morala... oricum ar fi, cine suntem noi sa judecam actiunile alorlalti? oare noi am fi procedat altfel?
iti spun eu ca pana nu ajungi sa treci prin aceleasi momente si trairi nu ai cum sa stii cum ai fi procedat... iar altii din noi poate ar fi ales mult mai prost decat a facut-o ea... cum o fi, fiecare alegere a noastra ne apartine si ne-o asumam... in plus traim cu stigmatul alerilor noastre toata viata noastra de aici si chiar dupa moarte...
deci, intr-un fel intelegi ca alegerea ei era necesara pe de o parte dar te ataci - pe de alta parte - ca s-a intamplat...
pe o parte o judeci ca a facut un lucru impinsa de la spate chiar si de tine - indirect
pe alta parte recunosti ca tu ai facut acelasi lucru fara nici o constrangere doar de dragul placerii...
ma intreb daca ea ar fi aflat de relatiile tale si ar fi decis sa puna punct legaturii dintre voi doi... ti-ai fi dorit sa te ierte?
o si intelege... ea nu a fost proasta in nici un fel... felul in care a pus problema da doavada de inteligenta, si spune faptul ca te iubeste... a tratat aceasta infidelitate doar ca pe o simpla afacere... pt ca ea pe tine te iubea chiar daca le momentul ala tu erai un distrus si un las... ai recunoscut mai sus... deci una peste alta, tot ceea ce am spus pana acum poti sa ignori...
e o persoana de 100 de ori mai buna ca tine si nu merita sa-si inchida viata langa tine...
tu nu ai sa poti trece peste episodul asta si mereu iti va revenii in minte faptul ca te-a inselat dar cu un scop, uitand ca tu la randul tau ai inselat-o de mai multe ori fara nici un motiv...
tu?
tu meriti doar o curva desteapta care sa se tufa cu tine de mana si langa tine in pat... dar in asa fel cat tu sa nu aflii... langa aia in mod sigur vei fi fericit, o vei onora si ii vei bea apa cu incredere direct din... ceashca

O parere pertinenta, gandeam la fel, numai ca e greu cu orgoliul asta. De altfel nu am fost magar si nu am cautat sa arat cat de nenorocita a fost, tocmai de aceea am relatat tot, adica si greselile mele si de ce s-a ajuns aici. Cunosc unde am gresit si da, a procedat oarecum corect, am inteles asta, faptul asta nu stiu daca ma deranjeaza atat de mult, probabil ma deranjeaza ca nu a stiut sa se ascunda indeajuns. Ma interesa parerile altora, nu voiam sa trag concluzii gresite, stiu ca ma iubeste , o cunosc, nu e o persoana care sa fac rau voluntar, de aceea vroiam sa stiu ce sa fac. Nu stiu, o sa vad, sper sa trec peste asta, daca nu reusesc nu mai vreau sa o necajesc, o sa o las in pace. Si eu am gresit fata de ea, fara un motiv anume, poate e un defect.

Jullius

Postat pe: 3 Aprilie 2011, ora 23:23

De la: MariusD, la data 2011-04-03 22:02:10

De la: Jullius, la data 2011-04-03 20:25:31

"dilimani"!!
ca ai aflat tu?
tu ce ai fi facut?
tu?

O parere pertinenta, gandeam la fel, numai ca e greu cu orgoliul asta. De altfel nu am fost magar si nu am cautat sa arat cat de nenorocita a fost, tocmai de aceea am relatat tot, adica si greselile mele si de ce s-a ajuns aici. Cunosc unde am gresit si da, a procedat oarecum corect, am inteles asta, faptul asta nu stiu daca ma deranjeaza atat de mult, probabil ma deranjeaza ca nu a stiut sa se ascunda indeajuns. Ma interesa parerile altora, nu voiam sa trag concluzii gresite, stiu ca ma iubeste , o cunosc, nu e o persoana care sa fac rau voluntar, de aceea vroiam sa stiu ce sa fac. Nu stiu, o sa vad, sper sa trec peste asta, daca nu reusesc nu mai vreau sa o necajesc, o sa o las in pace. Si eu am gresit fata de ea, fara un motiv anume, poate e un defect.

esti un baiat care intelege perfect cum sta treaba...
frate decat sa va faceti rau privindu-va...
decat sa va priviti cu nenacredere tu pe ea sau invers...
decat sa va intrebati mereu... oare nu cumva...ma...
e mai bine ca fiecare sa-si vada de calea lui...
si tu si ea aveti sansa sa o luati de la capat...
parerea mea...

MariusD

Postat pe: 4 Aprilie 2011, ora 17:38

De la: Jullius, la data 2011-04-03 23:23:50

parerea mea...

Nu sunt disperat, problema e ca eu am lasat-o, dar nu m-a lasat ea. Trebuie sa recunosc ca nu mi-e indiferent de ea, probabil de aceea am acceptat, tin la ea si e ok. Daca o parasesc sufera, daca stau...ce sa zic, incerc sa nu ma gandesc la nimic. Cred ca o sa las lucrurile sa se rezolve de la sine.

Jullius

Postat pe: 4 Aprilie 2011, ora 20:20

De la: MariusD, la data 2011-04-04 17:38:27

De la: Jullius, la data 2011-04-03 23:23:50

parerea mea...

Nu sunt disperat, problema e ca eu am lasat-o, dar nu m-a lasat ea. Trebuie sa recunosc ca nu mi-e indiferent de ea, probabil de aceea am acceptat, tin la ea si e ok. Daca o parasesc sufera, daca stau...ce sa zic, incerc sa nu ma gandesc la nimic. Cred ca o sa las lucrurile sa se rezolve de la sine.

tu stii cel mai bine ce sa faci in cazul... tau

klaumotu78

Postat pe: 11 Aprilie 2011, ora 00:11

HMMMM...AMICE SINCER ADEVARUL ESTE CA DOAR TIMPUL POATE DECIDE TOTUL DAR DACA ACEASTA FEMEIE ATI ESTE SORTITA.....VA FII A TA DACA NU...SUB NICI O FORMA....ORICUM TOATA LUMEA GRESESTE SII TU AI GRESIT SII EA...SANTETI CHIT CUM S-AR ZICE ..DAR DACA VA IUBITI CONTINUATI DACA NU... NU CRED CA ARE ROST...SPER SA TE CONVOINGI CAT MAI REPEDE DE ASTA...DESII IUBIREA....E OARBA....BAFTA MULTA

separazius

Postat pe: 11 Aprilie 2011, ora 00:24

rahat cu apa rece..................

falco 68

Postat pe: 11 Aprilie 2011, ora 20:10

De la: separazius, la data 2011-04-11 00:24:34

..cine trebe' sa se-nnece ???

Cezarik

Postat pe: 11 Aprilie 2011, ora 21:51

Hai sa-ti zik ceva Marius: daca tu o poti ierta si o iubesti cu adevarat fa chestia asta pentru ca dragostea este cel mai pur si frumos sentiment posibil,,cat despre bani...dragostea nu inseamna bani....banii nu aduc fericirea,iar intr-o relatie,banii chiar dezbina si alunga dragostea.Descurcati-va amandoi cum putesti si iarta.....ai puterea sa ierti...e mare lucru.Eu va doresc tot binele din lume.

separazius

Postat pe: 12 Aprilie 2011, ora 12:00

De la: falco 68, la data 2011-04-11 20:10:59

De la: separazius, la data 2011-04-11 00:24:34

..cine trebe' sa se-nnece ???
nu ma......... este o specialitate turceasca..................... credeam ca e topicu' ala despre specialitatzi despre dulcegarii

separazius

Postat pe: 12 Aprilie 2011, ora 12:03

ma baietzi......... daca treburiliiiiiii scirtzaie..... de ce draq ,va mai chinuitzi unii pe altzii, cu iertaciuni ,pedepse si alea-alea????? viatza e scurta..... merjetzi draq, fiecare pa drumul vostru si traitzi la maxim'''''''

uno

Postat pe: 14 Aprilie 2011, ora 23:52

Ce vezi tu acum uitandu-te sau gandindu-te la ea ?
Daca vezi in ea o c...a, asta vei vedea toata viata. Asa ca sfatul meu este sa o lasi si sa mergi pe alt drum.
Daca vezi in ea pe mama copiilor tai, atunci iart-o.
A ierta cu adevarat inseamna :a ierta ceea ce e de neiertat. Stai de vorba cu tine insuti, nu te minti si vei sti ce ai de facut.

axa-x

Postat pe: 15 Aprilie 2011, ora 09:41

http://tutoriale-romana.blogspot.com/p/bani-pe-internet-fara-investitii.html

separazius

Postat pe: 18 Aprilie 2011, ora 00:50

De la: uno, la data 2011-04-14 23:52:52

Ce vezi tu acum uitandu-te sau gandindu-te la ea ?
Daca vezi in ea o c...a, asta vei vedea toata viata. Asa ca sfatul meu este sa o lasi si sa mergi pe alt drum.
Daca vezi in ea pe mama copiilor tai, atunci iart-o.
A ierta cu adevarat inseamna :a ierta ceea ce e de neiertat. Stai de vorba cu tine insuti, nu te minti si vei sti ce ai de facut.
daca mesteru' de a deschis tzopingu', era in stare sa ,,stea de vorba cu el insushi,, atunci nu deschidea tzopingu' asta de rahat.......... in primul rind trebuie sa se ierte pe el insusi si sa faca pace cu el insusi ,iar apoi sa-i ierte pe altzii...... in rest, numai de bine si karma cu + si cu karu'

Neby

Postat pe: 18 Aprilie 2011, ora 03:05

A, bine, asa, in general, toti am gresit. Sa ii cerem iertare lui Dumnezeu, si stiti ca e bine sa ne spovedim cel putin o data pe an, se recomanda, o data pe luna.
N-am zis eu deocamdata nimic altceva pana acum, acuma. Daca ai crezut ca am mai zis altceva, deocamdata nu, n-am zis, n-am fost eu.

Neby

Postat pe: 18 Aprilie 2011, ora 03:56

A, nu stiu, mi-a zis mai demult un preot franciscan, cu care am facut catehismul catolic, adica m-a invatat, mi-a spus, pana nu m-AM CASATORIT RELIGIOS, NU-I BINE NICI SA MA SARUT PE GURA,nici SA MA ATING PREA MULT...A, n-am vrut sa scriu cu litere mari. Poti sa te atingi doar asa, prieteneste, poti sa pupi doar pe pbraz, chiar sa imbratisezi o data, prieteneste, dar nu trebuie repetate atingerile, mi-a spus...
A, daca nu te insori, oricum zicea Sf. Paul ca este mai bine pt. om sa ramana cum este el insusi, si el nu era casatorit. Depinde cum vrea Dumnezeu pt. fiecare.Oricum Isus e Mirele tuturor creaturilor.
Mi-a mai spus pr. Sociu ca cununie peste cununie nu este valabil. Pana nu i-a murit cuiva sotul sau sotia, nu se poate casatori din nou.

Redutti.ro
Postat foarte recent

148.00 de lei cu reducere de 71% Slabit definitiv: 3 x Lipo Laser si 3 x presodrenaj prin Lipo Laser, Body Slim, Piata Unirii! Grasimea este topita la propriu si rezultatele se vad dupa prima sedinta! Abdomen plat, solduri apetisante…va fi o vara sexy!

Raspunde
Tipareste topicul "Ce sa fac?"
Mergi la:

Cele mai vizualizate albume foto din ultima saptamana pe LumeaeMica

Arhiva LumeaeMica:

Teme de discutii pe forum:
Social ·  Politica ·  Urban ·  Sport ·  IT ·  Leisure & Entertainment  ·  Job ·  Relatii ·  Horoscop ·  Turism ·  Casa & Gradina ·  Moda, Frumuseste & Welness ·  Sugestii si reclamatii ·  Regional ·