Subiecte din
Software

Service

pot sa vb si yo ku voi??

CE PROGRAM PENTRU...

Descarca gratuit peste...

care ma ajuta cu nis...

Poze Hi5

decodare nokia 5130...

Softuri pentru...

cn imi tr si mie...

Ipod nano nu se mai...

Cum pot descarca drivere pt. calculator?

Toate forumurile IT Software

E-U

Postat pe: 23 Septembrie 2008, ora 22:04

Am un nepot care are un calculator adus din alta tara si nu-i pot instala niciun program pt ca imi zice sa cer acordul administratorului. Acuma are instalata placa de sunet, dar placa video nu. Nu are cd-ul cu drivere si daca instalez windows-ul o sa-mi trebuiasca driverele De unde le iau? De unde stiu ce tip de drivere sa iau ? Am mai luat odata pt. o vecina niste un soft " cu mii de drivere", dar ma conecta la internet (ei nu au internet). Ce sa fac?
Va multumesc anticipat pt. ajutor.

el ritmo caliente

Postat pe: 24 Septembrie 2008, ora 11:40

ce windows are si ce configuratie are?

ai un model al computerului?

da-mi mai multe detalii si voi incerca sa te ajut

E-U

Postat pe: 24 Septembrie 2008, ora 18:52

De la: el ritmo caliente, la data 2008-09-24 11:40:08

ce windows are si ce configuratie are?

ai un model al computerului?

da-mi mai multe detalii si voi incerca sa te ajut

Are xp pacg 1 si e pentinum 4. Alte date nu stiu.... el are 8 ani si stam mai departe. Daca se poate... multumesc mult

Sonyc

Postat pe: 25 Septembrie 2008, ora 14:25

orice driver il poti lua de pe net...scrii in google download driver "x" ( x= numele la placa video,placa sunet,placa de baza,etc)

el ritmo caliente

Postat pe: 25 Septembrie 2008, ora 17:14

nu e chiar asa cu google-ul. daca oamenii nu stiu nu cred ca e cazul de site-uri cu inregistrare si nu mai stiu eu ce.....

v-as ajuta cu cel mai mare drag dar pentium 4 ne spune doar ca are procesor intel pentium 4 iar la computere e putin mai complicat.....

invatator

Postat pe: 4 Octombrie 2008, ora 10:03

va rog, daca se poate sa imi dati un antivirus care sa nu ceara reinstalare. sa fie free. am avut cateva dar dupa o luna imi cereau sa reinstalez ca a expirat. si mi-a si incetinit calculatorul.
multumesc

E-U

Postat pe: 4 Octombrie 2008, ora 11:26

De la: invatator, la data 2008-10-04 10:03:46

va rog, daca se poate sa imi dati un antivirus care sa nu ceara reinstalare. sa fie free. am avut cateva dar dupa o luna imi cereau sa reinstalez ca a expirat. si mi-a si incetinit calculatorul.
multumesc

Eu am "avira antivirus" e gratuit, am licenta pana in iulie 2009 nu stiu cat e de bun, dar am vrut sa descarc un program "curat" scanat cu "nod 32" si mie imi aparea ca are virusi. La asta trebuie sa-i dai "update" manual cateodata, de cele mai multe ori o face singur. Ar fi bine sa-ti scanezi calc. saptamanal, si daca se poate si cu un alt antivirus. "Bitdefender" ofera scanare online gratuita, dar sa stergi filele pe care si le instaleaza pt ca o sa-ti incetineasca calc. Iti recomand ca prima data sa te asiguri ca nu ai virusi pe calc. (fa prima data o scanare). "Avira" e foarte usor de instalat si folosit (nu stiu cat e de bun). Sper sa primeti sfaturi si de la altii

invatator

Postat pe: 4 Octombrie 2008, ora 12:25

De la: E-U, la data 2008-10-04 11:26:27

multumesc

Eu am "avira antivirus" e gratuit, am licenta pana in iulie 2009 nu stiu cat e de bun, dar am vrut sa descarc un program "curat" scanat cu "nod 32" si mie imi aparea ca are virusi. La asta trebuie sa-i dai "update" manual cateodata, de cele mai multe ori o face singur. Ar fi bine sa-ti scanezi calc. saptamanal, si daca se poate si cu un alt antivirus. "Bitdefender" ofera scanare online gratuita, dar sa stergi filele pe care si le instaleaza pt ca o sa-ti incetineasca calc. Iti recomand ca prima data sa te asiguri ca nu ai virusi pe calc. (fa prima data o scanare). "Avira" e foarte usor de instalat si folosit (nu stiu cat e de bun). Sper sa primeti sfaturi si de la altii

Multumesc foarte mult
Am incercat, dar la instalare (avira) imi cere date personale pe care nu vreau sa le dau.

E-U

Postat pe: 4 Octombrie 2008, ora 16:03

De la: invatator, la data 2008-10-04 12:25:26

De la: E-U, la data 2008-10-04 11:26:27

multumesc

Multumesc foarte mult
Am incercat, dar la instalare (avira) imi cere date personale pe care nu vreau sa le dau.[/quote
Da-le ceva fictiv. Nu vin ei sa te caute. oricum e gratuit. Nu-ti face probleme. O sa mai primesti cand faci "update" mesaje sa cumperi licenta sa ai o protectie mai buna, inchizi si gata. Oricum asta avertizeaza si vzual si sonor. Iti da niste optiuni (daca descopera virus) si ii dai "delete". Probabil mi-a cerut si mie datele personale, dar..... La toate programele free pe care le descarc trec date fictive

john evil

Postat pe: 14 Octombrie 2008, ora 00:53

Incearca Avast home edition

Postat pe: 22 Octombrie 2008, ora 15:27

Uite -> http://free.avg.com/download?prd=afe un antivirus free

LaptePraf

Postat pe: 24 Octombrie 2008, ora 12:59

De la: E-U, la data 2008-09-23 22:04:41

Am un nepot care are un calculator adus din alta tara si nu-i pot instala niciun program pt ca imi zice sa cer acordul administratorului. Acuma are instalata placa de sunet, dar placa video nu. Nu are cd-ul cu drivere si daca instalez windows-ul o sa-mi trebuiasca driverele De unde le iau? De unde stiu ce tip de drivere sa iau ? Am mai luat odata pt. o vecina niste un soft " cu mii de drivere", dar ma conecta la internet (ei nu au internet). Ce sa fac?
Va multumesc anticipat pt. ajutor.

instaleaza aida si o sa aflii ce componente are pe el,si o sa iti dai seama de drivere.daca iti cere parola administratorului s-ar putea sa trebuiasca si biosul reinstalat.de obicei calc de la firme au aceste parole ca sa nu poata instala nimic angajatii :P

john evil

Postat pe: 24 Octombrie 2008, ora 23:42

Pe asta nu o stiam ,cum adica sa instalezi biosul???
(esti cumva coleg cu girus?)

Mirella25

Postat pe: 25 Octombrie 2008, ora 15:15

E internetul plin de drivere.
Cauta pe Google si sa gasesti nu unul, ci mii de drivere.

Iulian330

Postat pe: 25 Octombrie 2008, ora 21:41

Incearca sa reinstalezi windowsul falosind Windows Last XP v.15 acesta contine aproape toate modelele de drivere pentri calculatoare

Postat pe: 26 Octombrie 2008, ora 20:42

eu am folosit http://www.driverguide.com

bineinteles ca trebuie sa sti ce anume cauti....

inainte de toate du-te in control panel->Administrative Tools->Device Manager
si vezi daca ai ceva cu semnul intrebari(adica neinstalat), sau daca ai ceva cu semnul mirari(adica instalat dar cu probleme)

deci intai identifica problema, apoi intri din nou aici si dai dublu click pe componenta cu problema si ii dai update driver...si de acolo e mai simplu, urmez instructiunile care iti apar

Postat pe: 26 Octombrie 2008, ora 20:42

eu am folosit http://www.driverguide.com

bineinteles ca trebuie sa sti ce anume cauti....

inainte de toate du-te in control panel->Administrative Tools->Device Manager
si vezi daca ai ceva cu semnul intrebari(adica neinstalat), sau daca ai ceva cu semnul mirari(adica instalat dar cu probleme)

deci intai identifica problema, apoi intri din nou aici si dai dublu click pe componenta cu problema si ii dai update driver...si de acolo e mai simplu, urmez instructiunile care iti apar

belutzza

Postat pe: 29 Octombrie 2008, ora 18:45

Trebuie cautat pe internet drivere specifice windows-ului utilizat.

girus

Postat pe: 4 Noiembrie 2008, ora 20:14

John Evil.Pentru bios faci reflash,nu instalare.
iar parola de administrator nu se scrie in bios.
aceea e parola de bios,shi nu mai ai acces la sistemul de operare dace e parolat pe bios.penru parola de administrator exista program sub linux.cunoscatorii au acest program.

girus

Postat pe: 4 Noiembrie 2008, ora 21:35

P.S.john evil,ce cauti pe pagina de incepatori?

girus

Postat pe: 4 Noiembrie 2008, ora 21:37

Apropos,john evil
Recomanda-mi un program de spart parola de pe HDD.
Ma incita provocarile.
Ms.

john evil

Postat pe: 4 Noiembrie 2008, ora 21:37

De la: girus, la data 2008-11-04 20:14:41

John Evil.Pentru bios faci reflash,nu instalare.
iar parola de administrator nu se scrie in bios.
aceea e parola de bios,shi nu mai ai acces la sistemul de operare dace e parolat pe bios.penru parola de administrator exista program sub linux.cunoscatorii au acest program.

ai citit ce am scris eu???

john evil

Postat pe: 4 Noiembrie 2008, ora 21:39

am intrebat cum e instalarea biosului
da la virsta ta probabil ca nu mai vezi

girus

Postat pe: 4 Noiembrie 2008, ora 21:39

Da,
Ai dreptate
Am citit gresit.
Scuze.

girus

Postat pe: 4 Noiembrie 2008, ora 21:40

E normal.
Shi tu vei ajunge la aceasta varsta.

john evil

Postat pe: 4 Noiembrie 2008, ora 21:40

De la: john evil, la data 2008-11-04 21:39:20

am intrebat cum e instalarea biosului
da la virsta ta probabil ca nu mai vezi

desteptul era praf lapte

john evil

Postat pe: 4 Noiembrie 2008, ora 21:41

De la: girus, la data 2008-11-04 21:39:21

Da,
Ai dreptate
Am citit gresit.
Scuze.

se aproba

john evil

Postat pe: 4 Noiembrie 2008, ora 21:43

De la: girus, la data 2008-11-04 21:35:17

P.S.john evil,ce cauti pe pagina de incepatori?

eu ma consider incepator

Brigand

Postat pe: 4 Noiembrie 2008, ora 21:43

girus

Postat pe: 4 Noiembrie 2008, ora 21:44

A cazut netul?

Redutti.ro
Postat foarte recent

38.00 de lei cu reducere de 69% Reducere 69% si doar 38 Ron in loc de 121 Ron pentru Set complet de analize uzuale de laborator! Oferta include: investigatii hemoleucograma + creatinina + uree + acid uric + TGO +TGP + colesterol + trigliceride + proteine totale numai la Romclinic! Aparatura performanta, laborator propriu, echipa profesionista!

Raspunde
Tipareste topicul "Cum pot descarca drivere pt. calculator?"
Mergi la:

Cele mai vizualizate albume foto din ultima saptamana pe LumeaeMica

Arhiva LumeaeMica:

Teme de discutii pe forum:
Social ·  Politica ·  Urban ·  Sport ·  IT ·  Leisure & Entertainment  ·  Job ·  Relatii ·  Horoscop ·  Turism ·  Casa & Gradina ·  Moda, Frumuseste & Welness ·  Sugestii si reclamatii ·  Regional ·