Subiecte din
Altele

ziua buna

Doamne .......cat ii...

Anvelope resapate

Cum sa-ti planifici...

Joc online

la mare in Bulgaria!!

OSPATARI EVENIMENTE...

OFERTA SATURN

o rugaminte la toti...

super concurs

cele mai frumoase locuri din romania

Toate forumurile Turism Altele

angyp

Postat pe: 24 Septembrie 2008, ora 14:09

care sunt cele mai frumoase si importante locuri din romania? vin niste prieteni din germania la vara si vreau sa fac un tur la romaniei cu ei cu masina si nu stiu pe unde sa mergem. help please!!!
m-am gandit la manastirile din bucovina si moldova, brasovul, sibiu si ah.. nu stiu care-s importante si faine si care nu...... helppppppp

sagapo

Postat pe: 26 Septembrie 2008, ora 21:26

salut!
poti vizita impreuna cu prietenii tai Brasovul,Sibiul,Maramuresul-e superb,dupa aia poti reveni in Suceva,unde sun foarte multe manastiri,apoi jud Neamt-manastirile de aici-Varatec,Agapia,Neamt,Sihastria, Petru -Voda,Secu etc
.Cetatea neamtului,casa memoriala a Veronicai Micle ,mormantul ei care e la m-rea Varatec...casa memoriala a lui Ion Creanga...a lui Vlahuta,...Sadoveanu..
si multe altele...poti veni in Iasi,unde sunt foarte multe de vizitat...apoi Bucuresti...akm depinde si in cat timp vrei sa vizitezi Romania...
bafta..sper k ti-am fost de folos.....
pa

Felina

Postat pe: 26 Septembrie 2008, ora 21:44

Casele memoriale sunt importante pentru noi care stim cine sunt : Creanga, Vlahuta, Caragiale, Veronica MIcle etc. Manastirile , da, sunt frumoase. Si toate celelalte propuse de Sagapo. Mai adaug ; litoralul, transfagarasanul,o urcare cu telecabina la Busteni si cu telescaunul la Predeal, Castelul Peles si Bran ,nu uita Casa Poporului, care este pe locul trei in cartea recordurilor si Delta, unde poti gasi un confort nesperat. Sa-ti mai spun de cimitirul vesel de la Sapinta, care este unic in Europa ? Sau de vulcanii noroiosi de la Buzau, unici si acestia ? Ai de unde alege, desi am spus o parte infima a frumusetilor ce pot fi vizitate.SUCCES !

rusu sorin

Postat pe: 28 Septembrie 2008, ora 13:30

locuri frumoase sunt in tara asta
ptr ca pe astea nu le a mai furat nimeni doar eventual sa le distruga
dar poti merge in retezat, pe transfagarasan, la vidraru, in cheile bicazului, lacul de acumulare de la bicaz, cheile turzii, maramures, delta si bineinteles manastirile din moldova dar nu numai ci si cetatile de pe la suceava , tg neamt,

blonda88

Postat pe: 1 Octombrie 2008, ora 13:33

judetul neamt e superb,transfagarasanul cu balea lac
,

Monika

Postat pe: 2 Octombrie 2008, ora 14:07

O destinatie frumoasa e Sibiu! In orice anotimp al anului se gaseste ceva special de facut. O vizita la Hanul Rustic, din Muzeul Satului e necesara. Mai ales ca oaspetii vin din Germania, sunt sigura ca apreciaza o mancare taraneasca, traditionala, alaturi e o bautura buna. Tote aceste si multe altele le putei gasi la acest Han.

ioana9

Postat pe: 9 Octombrie 2008, ora 11:05

Prietenii tai nemti vor fi usor socati, daca nu zdravan, cand vor vedea Romanica noastra cea de toate zilele...nu ca peisajele, relieful nu sunt superbe, dar la noi infrastructura, curatenia, organizarea, bunul simt lasa de dorit...fac aceste afirmatii, desi, in principiu sunt nationalista convinsa, pentru ca am fost recent vreo saptamana prin Germania...si ce-am vazut acolo....poate ai fost si tu daca zici ca iti sunt prieteni...primul contact cu Romania...vama Nadlac...a fost o mare groapa, soldata cu o mare zgaltaitura, dupa ce 1500 de km se mersese ca in palma aproape.... oricum sunt de vazut Sibiul, Sighisoara, Hunedoara, Ardealul...te orientezi tu...ca doar esti roman!!!!

petunia

Postat pe: 10 Octombrie 2008, ora 21:01

Eu am o pensiune pe malul lacului Victoria la 20 km de Craiova, peisajul este feeric cu multe salcii , plopi ,brazi in jurul lacului,se poate pescui, , face surfing daca prietenii tai au cele trebue, poate vana in fostele paduri de vanatoare alui Ceausescu, vizita multe obiective turistice din Banie,pensiunea are 10 locuri de cazare, in camere cu 2 si 3 paturi,cu bai alaturate, aer conditionat,tv, cablu,internet,bar, terasa, parcare pazita ,foisor,barbeque, piscina, hamac, balansoar,gradina ecologica, livada,padog pentru animale de companie, tratamente cosmetice si fizioterapice (optional),transport propiu.Pentru a te convinge viziteaza site www.statiuneavictotia. ro

emil66

Postat pe: 25 Octombrie 2008, ora 21:11

Cele mai frumoase locuri din tara dupa parerea mea sint Delta Dunarii si zona de munte a vaii Prahovei ,,iar ca zone va invit sa vizitati pesterile din tara si zona vulcanilor noroiosi -jud. Buzau

petunia

Postat pe: 26 Octombrie 2008, ora 14:12

De la: emil66, la data 2008-10-25 21:11:46

Cele mai frumoase locuri din tara dupa parerea mea sint Delta Dunarii si zona de munte a vaii Prahovei ,,iar ca zone va invit sa vizitati pesterile din tara si zona vulcanilor noroiosi -jud. Buzau

petunia

Postat pe: 26 Octombrie 2008, ora 14:18

va invit sa faceti revelionul la pensiunea mea www.statiuneavictoria.ro , numai cu 200 euro un sejur de 4 zile de pe30.12.2008 ore 15-la02.01.2009 ore 12 ;va astept ,tel 0251371160 sau 0722569666

jackie07

Postat pe: 27 Octombrie 2008, ora 12:10

cel mai frumos loc din romania e la mine akasa....primesc numai fete...sami fak curatenie;))

jackie07

Postat pe: 27 Octombrie 2008, ora 12:12

dak veniti pe valea prahovei treceti si pe la mine....luatimi id de la date de contact fetelor :D :p:p:p

firava

Postat pe: 27 Octombrie 2008, ora 12:58

in zona maramuresului este mult de vazut, cimitirul vesel de la sapantza si multe altele. Incearca acolo, oamenii sunt primitori si vara este o curatenie de nedescris

schlant

Postat pe: 28 Octombrie 2008, ora 14:02

fa-i un tur de transfagarasan;)...si apoi du-i in cluburi la mare:P ;;)

benny-donz08

Postat pe: 29 Octombrie 2008, ora 14:06

brasov forever

velutza

Postat pe: 29 Octombrie 2008, ora 14:09

peste tot teritoriul tarii este frumos mai ales in delta dunarii

Postat pe: 29 Octombrie 2008, ora 14:09

cred ca cel mai frumos loc din tara asta este acela unde tu te simti bine si nu ai mai vrea sa pleci vreodata de colo.duti prieteni undeva unde tu teai simtit cu adevarat liber\a in natura.un loc unde n ai mai fost de multa vreme .si ei se vor simit bine.......creddaca aveti cam aceleasi gusturi o sa le place ffff mult

andreyombladon2009

Postat pe: 29 Octombrie 2008, ora 16:12

De la: badgirldeny, la data 2008-10-29 14:09:57

cred ca cel mai frumos loc din tara asta este acela unde tu te simti bine si nu ai mai vrea sa pleci vreodata de colo.duti prieteni undeva unde tu teai simtit cu adevarat liber\a in natura.un loc unde n ai mai fost de multa vreme .si ei se vor simit bine.......creddaca aveti cam aceleasi gusturi o sa le place ffff mult

asa zic si eu...dar daca vrei cv frumos du-i in Sibiu sau in manastirile din bucovina...eu sunt de acolo si am fost aproape la toate si stiu ca nu am avut de pierdut( la manastirile Putna voronet sucevita...etc)

ivy88

Postat pe: 31 Octombrie 2008, ora 16:44

Dupa parerea mea ar trebui sa mergeti pe transfagarasean si dupa sa va intoarceti pe valea prahovei. de gasit o sa gasiti multe sa vizitati dar depinde si cat stati. daca ati auzit de albota mai sus putin de sambata de jos -- e frumos foc in timpul iernii si ieftin

Postat pe: 1 Noiembrie 2008, ora 17:10

Piatra Craiului, Retezat, Moldoveanu, Valea Oltului, Valea Muresului, ... E superba tara asta!

jasminna

Postat pe: 3 Noiembrie 2008, ora 13:34

Sunt o persona care a vizitat in aproape toata tara. Parerea mea , este ca prietenii
tai din Germania nu de cluburi de la mare au ei nevoie , asa cum sustine una dintre drele de pe forum...Se pare ca frumusetile naturii ptr dansa se rezuma doar la cluburi.De dansat pot dansa di in Germania.Ei au nevoie de a vedea noi traditii si noi locuri.
Sunt de acord cu Rusu Sorin, deci de indrum spre Transfagarasan, acolo este Vidraru, Lacul Balea, gasesti zapada in orice sezon al anului,
Cheile Bicazului, Lacul Rosu, insa te sfatuiesc sa faci traseul Gheorgieni care are peisaje mirifice, Maramures , -Borsa..si multe locatii din Maramures, aici se gasesc bisericile cu turlele cele mai in alte din tara sau Europa, Delta, Lacul de acumulare Bicaz insa sa mergi pana la Durau , sunt peisaje unice, Retezat, la Vulcanii noroiosi, care se gasesc in judetul Buzau, focul viu care se gaseste in judetul Vrancea localitatea Andreiasu de sus, Lepsa din judetul Vrancea, aici vei gasii Cascada Putna, cheile Tisitei, exista parc natural, castelul Bran, castelul din Hudehoara, castelul Peles, Cheile Turzii, Cascada Bucias din judetul Bacau, Cetatea Neamt, Lacul Sfanta Ana -Balvanios, aici se gasesc izvoarele termale si sulf,Borsec-Toplita , Slanic Moldova renumita in izvoarele termale , Salina Targu Ocna,si cetatea Suceava, ooooo cate lo9catii deosebite exista.Iti recomand aceste locuri deoarece mie nu mi-a scapat nici un judet nevizitat, nicio cetate sau castel.
Deci....ai unde sa-i duci. Daca doresti mai multe detalii poti sa ma contactezi, si iti voi da mult mai multe detalii. BAFTA !

spiridoana

Postat pe: 4 Noiembrie 2008, ora 17:46

ospitalitatea romanilor compenseaza ce enumeri ca nu avem.

Postat pe: 5 Noiembrie 2008, ora 00:06

Am fost la Durau. E magnific! Merita sa urci pana la cascada si chiar deasupra, e un peisaj de basm.

alexa87

Postat pe: 5 Noiembrie 2008, ora 00:10

ador zona Maramuresului....... peisaje,oameni,mancare ...absolut tot

dany-tina

Postat pe: 7 Noiembrie 2008, ora 22:28

hunedoara da e foarte frumoasa exclazand saracia

velutza

Postat pe: 8 Noiembrie 2008, ora 10:40

uraaaaaaa vizitati toata tara peste tot este frumos mai putin propile de gunoi depe marginea drumui

irnafrumusika

Postat pe: 10 Noiembrie 2008, ora 08:08

Buna!In afara de BRan-MOeciu ,zona minunata,dar si destul de aglomerata , spre Sibiu si Maramuresul este de poveste .Nu stiu ,dar mie partea de Moldova nu-mi place de loc!Mult succces in ce vai alege

Dizzy

Postat pe: 10 Noiembrie 2008, ora 08:21

De la: irnafrumusika, la data 2008-11-10 08:08:38

Buna!In afara de BRan-MOeciu ,zona minunata,dar si destul de aglomerata , spre Sibiu si Maramuresul este de poveste .Nu stiu ,dar mie partea de Moldova nu-mi place de loc!Mult succces in ce vai alege

De ce partea Moldovei nu iti place ?:)

eduardo

Postat pe: 10 Noiembrie 2008, ora 10:32

Ceau
Cel mai misto loc din Romania este America
Sa fim seriosi degeaba avem daca ne batem joc de ele, mormane de gunoaie oriunde am merge si e frumos
Stiti vb. accea ,, IN AFARA VOPSIT GARDU INAUNTRU LEOPARDU,,

Redutti.ro
Postat foarte recent

49.00 de lei cu reducere de 96% Silueta de invidiat, numai la Bella Mar Salon! Pentru doar 49 de lei, la Bella Mar Salon ai parte de un pachet pentru remodelare corporala format din: 15 sedinte fastslim + 5 peeling + 5 impachetari + 5 infolieri + 5 masaje anticelulitice de cate 40 de minute!

Raspunde
Tipareste topicul "cele mai frumoase locuri din romania"
Mergi la:

Cele mai vizualizate albume foto din ultima saptamana pe LumeaeMica

Arhiva LumeaeMica:

Teme de discutii pe forum:
Social ·  Politica ·  Urban ·  Sport ·  IT ·  Leisure & Entertainment  ·  Job ·  Relatii ·  Horoscop ·  Turism ·  Casa & Gradina ·  Moda, Frumuseste & Welness ·  Sugestii si reclamatii ·  Regional ·